Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri Yetişkinler İçin Ebru Eğitimleri

Ebru Boyasının Yapılışı

Ebru Boyası

Ebru yapmanın altın kuralı boyaları doğru bir şekilde kullanabilmektir. Bu nedenle kullanılan boyanın doğru bir hale getirilmesi ebrunun kalitesini arttırır. Kaliteli bir çalışma yaparken boyaların nerelerden geldiği bilmekte önemlidir.

Ebru sanatında kullanılan renkler aşağıdaki gibidir:

  • Sarı: Tabiatta bulunan arsenik sülfür (zırnık)
  • Mavi: Pakistan’ın Lahor şehrinden gelmektedir. Bitkisel kökenli bir ebru boyasıdır. Doğal çivit olan Lahor Çividi.
  • Yeşil: Sarı ve mavi rengin karışımı ile elde edilmektedir. Zırnık çok olursa fıstık yeşiline, çivit çok olursa yaprak yeşiline gider.
  • Lacivert: Bedahşi laciverti denir. Doğal çivittir.
  • Tütün Rengi: Çamlıca toprağından doğal olarak elde edilir.
  • Kırmızı: Gülbahar denir. Demir oksitleri içeren kırmızı bir topraktan elde edilir.
  • Beyaz: İsfidaç yani üstübeç denir Bazik kurşun karbonatın doğalıdır.
  • Siyah: Sobanın kirli isinden elde edilir. Eski is mürekkepçiliğinde kullanılan is ile aynıdır. Ezilmesi ve kullanılması en zor boyadır. Suyu kolay emmez. Suyla karıştırma işlemi sırasında sürekli suyun üzerine çıkar. Çamlıca toprağı denilen toprak ile karıştırılarak ezilir.

Ebru Sanatı Eğitimi almak isteyen herkesin boyaları ve nasıl üretildiğini bilmesi gerekir.

Ebru Boyası Üreten Merkezde gibi kurs arayışınız var ise Anadolu Sanat Merkezi sizleri bekliyor.

 

 

 

Ebru Boyalı Tablolar, Ebru Boyama Listesi, Ebru Boyamaları, Ebru Dersleri, Ebru Eğitimleri, Ebru Kursları, Ebru Nereden Alabilirim, Ebru Şal Desenleri, Ebru'dan Yapılmış Kumaşlar, Özel Sipariş Ebru Tabloları